Ochrona brzegu morskiego w Dźwirzynie

Wielkość tekstu:

podpisanie umowy ochrona brzegów w DźwirzynieW piątek, 29 listopada, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Koszalinie przedstawiono projekt dotyczący ochrony brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego, w wyniku którego między innymi w Dźwirzynie, w latach 2014-2015 wybudowane zostaną konstrukcje chroniące brzeg bałtycki..

Brzegi o łącznej długości 3,8 km zostaną umocnione także w Jarosławcu (gmina Postomino), na przetoce jeziora Jamno oraz w Chłopach (w gminie Mielno), Sianożętach (gmina Ustronie Morskie). Nowe falochrony, ostrogi i opaski brzegowe zmniejszą straty ekonomiczne powodowane sztormami, zapewnią ochronę cennych terenów przyrodniczych, będą sprzyjały rozwojowi turystyki.


Inwestorem jest Urząd Morski w Słupsku. Łączny koszt zakrojonych na dużą skalę inwestycji wyniesie ponad 92 mln zł, z czego 78.914.924,05 zł to kwota dofinansowania z UE.


Podczas konferencji w Koszalinie została oficjalnie parafowana umowa o dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zadania pn. „Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego” pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w imieniu którego podpis złożył prezes Jacek Chrzanowski a Urzędem Morskim w Słupsku, reprezentowanym przez dyrektora Tomasz Bobina. Towarzyszyli im: Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Andrzej Jakubowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Roman Szewczyk, starosta koszaliński, a także wójtowie gmin, na terenie których będą realizowane inwestycje.

foto: Powiat Koszalin - www.powiat.koszalin.pl