WIZJA LOKALNA W "ALTSTADT"
W piątek, 29 marca 2024 r., wójt Gminy Kołobrzeg, Włodzimierz Popiołek, wraz ze swoim zastępcą, Arturem Mackiewiczem, odbyli wizję lokalną w Budzistowie. Ich przewodnikiem był pan Bogusław Łęcki, znany z Regionalnej Kapeli Solnej.
Tym razem celem wizyty było wskazanie w terenie historycznego położenia grodu zwanego "Altstadt". Pan Bogusław, jako pasjonat historii, wskazał orientacyjne położenie fosy, bramy prowadzącej do grodu, obwarowań, pierwszego kościoła, czatowni, cmentarza i małego portu.
Historia Budzistowa sięga aż VIII wieku, który tak naprawdę był pierwszym Kołobrzegiem. Od połowy IX wieku na wskazanym terenie powstał gród, jako centrum gospodarczo-politycznym nadmorskiego regionu. Z czasem gród przerodził się w ośrodek miejski. Niektóre elementy dawnego grodu są widoczne do dziś, m.in. były wał drewniano-ziemny.
Część tych terenów niestety jest obecnie zabudowana i należy do osób prywatnych. Jednakże powstała koncepcja, aby z pomocą archeologów, historyków i naukowców specjalizujących się w tej szczególnej dziedzinie odtworzyć mapę tego terenu, która przywróci do życia dawny gród w formie trójwymiarowej, np. w druku 3D.
To miejsce ma szczególne znaczenie w historii naszego narodu i jego chrześcijańskich tradycjach. Powstałe w roku 1000 Biskupstwo w Kołobrzegu, którego pierwszym biskupem został Reinbern, powstało na mocy porozumienia między polskim księciem Bolesławem a cesarzem rzymskim Ottonem III podczas tzw. zjazdu gnieźnieńskiego. Choć kołobrzeskie biskupstwo nie przetrwało zbyt długo, to zapoczątkowało chrześcijaństwo na tym terenie.
Dlatego też popularyzowanie historii tego miejsca za pomocą fizycznie istniejących eksponatów może być atrakcyjnym elementem turystycznym, a jednocześnie posiadać walory edukacyjne. Znacznie przyjemniej jest odbywać lekcje historii w miejscu ważnych wydarzeń, gdzie można zobaczyć i dotknąć, niż tylko czytać w szkolnym, nawet najlepszym podręczniku. Należy zapewnić młodemu pokoleniu taką możliwość zdobywania wiedzy z pasją i zainteresowaniem.